ОБЩИНСКАТА ЕПИЗООТИЧНА КОМИСИЯ ПРОВЕДЕ ЗАСЕДАНИЕ ВЪВ ВРЪЗКА С РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ЧУМА ПО ДРЕБНИТЕ ПРЕЖИВНИ ЖИВОТНИ

август 26, 2024
Автор: Юлияна Цанева

image

РИСКЪТ ОТ РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО ПО ОВЦЕ И КОЗИ ЗА ОБЛАСТ ГАБРОВО ОСТАВА НИСЪК 

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни и издадена Заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните бе проведено заседание на общинската епизоотична комисия за обсъждане на ситуацията и набелязване на последващи мерки.

На заседанието присъстваха председателя на комисията и заместник-кмет на Община Трявна инж. Жасмина Лазарова, д-р Павел Монев – гл. експерт отдел „Здравеопазване на животните“ при Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Габрово, д-р Мирослав Милев – ветеринарен лекар и председател на управителния съвет на ловно-рибарско сдружение „Бедек“ – гр. Трявна, кметски наместници, общински експерти, както и местни животновъди.

Комисията бе запозната с клиничното състояние на заболелите преживни животни и как се осъществява предаването на чумата по тях. Вирусното заболяване се характеризира с треска, депресия, изтечения от очите, носа и устата, афти в устната кухина, суха и напукана муцуна и ноздри и диария. Заразените животни може да имат кашлица и затруднено дишане, както и затруднено хранене. Протичането на болестта може да завърши със смърт. Единственият начин за предаване на болестта е от животно на животно. Силно заразно е и вирусното заболяване шарка по овцете и козите, което се характеризира с треска, депресия и генерализиран изрив от папули по кожата и множествени огнища в белите дробове.

Към момента на територията на област Габрово има 15 500 регистрирани лични стопанства, отглеждащи подобен вид овце и кози, като рискът от разпространение на чума по тях остава нисък.

„Изключително важно за неразпространението на заболяването е да не се допуска нелегално превозване на животни, като опасност от подобно преминаване на нелегални транспортни средства остава движението през прохода Шипка. Има ваксина за заболяването чума по овцете и козите, но тя е забранена в ЕС и ако се установи едно животно със заболяване, то цялото стадо се унищожава“, информира по време на заседанието д-р Павел Монев т ОДБХ – гр. Габрово и допълни, че едни от най-сигурните начини за предпазване е животновъдите да избягват контакти между различни стада, посещения на други животновъдни обекти и размяна на овце и кози, инструменти, превозни средства с други ферми.

В края на заседанието, общинската епизоотична комисия реши да се изпълняват всички мерки, описани в издадената Заповед от изпълнителния директор на БАБХ във връзка с разпространението на заболяванията по дребните преживни животни, както следва:

  • Придвижването на ДПЖ (овце и кози) на територията на страната за клане да се осъществява само след извършен клиничен преглед, за който се съставя чек лист по образец. При придвижване за доотглеждане и след отрицателни проби за наличие на вируса на Чума по дребните преживни животни (PPR).
  • Собствениците на ДПЖ (овце и кози) да уведомят незабавно обслужващия ги ветеринарен лекар при промяна в здравословното състояние на животните или завишена смъртност.
  • ОДБХ да извършва засилен контрол на входа на месодобивните предприятия за ДПЖ, чрез извършване на обстоен клиничен преглед и проверка на всички изискуеми документи.
  • Забранява се провеждане на пазари, изложби или други събирания на ДПЖ.
  • Да се предприемат действия за недопускане на нелегално придвижване на ДПЖ .
  • Български ветеринарен съюз, в лицето на частно практикуващите лекари да проведат информационна кампания на собствениците на ДПЖ (овце и кози) в обслужваните от тях обекти за признаците и начина на предаване на заболяването Чума по ДПЖ.

За всички животновъди прилагаме допълнителни информационни материали за симптомите, разпространението и предпазването на заболяването по дребните преживни животни: