ТРЯВНА ПОДКРЕПИ С МИРНО ШЕСТВИЕ НАЦИОНАЛНИЯ ПРОТЕСТ СРЕЩУ НАСИЛИЕТО НАД ЖЕНИ

ноември 25, 2024
Автор: Юлияна Цанева

image

СОЛИДАРНОСТТА КЪМ ВСИЧКИ ПОСТРАДАЛИ БЕ ИЗРАЗЕНА С ПОСЛЕДВАЩА ЛЕКЦИЯ НА ТЕМА „ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ И ДЕЦАТА – СВИДЕТЕЛИ ИЛИ ЖЕРТВИ“ В НОВООТКРИТОТО ЗАЩИТЕНО ПРОСТРАНСТВО В ГРАДА 

Със символично изписване „Нито една“ и сърце от горящи свещички, тази вечер националният протест срещу насилието над жени обедини граждани във възрожденска Трявна. Активистите подкрепиха исканията за законодателни промени, свързани с осигуряването на ефективно правосъдие и справедливи присъди за извършителите, обособяването на повече кризисни и консултативни центрове в страната, увеличаване на средствата за тяхното издържане, въвеждане на официална статистика за броя на пострадалите, както и въвеждане на задължително сексуално образование в училищата като превенция срещу насилието и признаване на психологическото и икономическото насилие като престъпление в Наказателния кодекс.

Солидарността бе изразена пред сградата на Районния съд в града от представители на Фондация в помощ на жени, претърпели насилие F.L.Y. – „Първо обичай себе си“, заместник-кмета на Община Трявна инж. Жасмина Лазарова, заместник областния управител на Област Габрово г-жа Даниела Маринова, общински съветници, кметски наместници, жители и гости.

„Аз се радвам изключително много, че заедно с г-жа Лазарова, с г-жа Маринова и техните екипи успяхме да направим така, че Трявна и Габрово за първи път да се включат в националното шествие, което се провежда от 2021 г. всяка година“, сподели г-жа Марина Ангелова – управител на Фондация F.L.Y. и подчерта, че от началото на годината броя на издадените Заповеди за незабавна защита е изключително голям, като най-много издадени такива има в Габрово и Севлиево, а най-малко в Трявна и Дряново.

„Нашето общество, с манталитета, който имаме, има все още един страх от тази тема и тази тема е малко табу за самите хора. Всяка жена, която е претърпяла насилие я е страх и се срамува да разкрие своите съкровени мъки, които изживява и ние сме длъжни да говорим, да казваме на хората, да знаят, че съществува такава Фондация, да правим кампании, превенции, за да знаят претърпелите жени, че има кой да им подаде ръка и да знаят следващите стъпки, които трябва да предприемат“, коментира заместник областният управител пред присъстващите в Трявна.

Да бъде дадена още по-голяма гласност на обществения проблем, да има достатъчно информация сред хората как и чрез кого могат да намерят подкрепа и да се чувстват достатъчно сигурни, когато се обърнат към институции за помощ, призова също заместник-кметът на Община Трявна по време на днешния израз на съпричастност към националния протест.

С мирно шествие по централната улица „Ангел Кънчев“ и ул. „Иванка Горова“, активистите достигнаха до новооткритото защитено пространство в сградата на Етнографския комплекс в града, където последва второ събитие по случай отбелязването на днешния Международен ден за борба срещу насилието над жени.

Проведена бе обучителна лекция на тема „Домашното насилие и децата – свидетели или жертви“, психологическата част на която бе представена от Ева Цветанова, а юридическата от адвокат Даниела Райкова-Николова.

Присъстващите бяха детайлно запознати с ролята на децата при случаи на домашно насилие и как те са жертви на такова, независимо дали са пряк обект на насилника или свидетели на извършваното насилие; различните видове като физическо, психическо и емоционално, сексуално насилие/посегателство и неглижиране на детето, последиците върху неговата психика и израстване, законови права и действия при такива ситуации. Разясненията бяха подкрепени с действителни примери от дългогодишната практика на експертите, които докоснаха и в същото време разтърсиха аудиторията.

По време на обучителната лекция бе поставен отново въпроса със създаването на Общински координационен съвет в Трявна, който да бъде в полза и помощ на пострадали от цялата област. Предстои провеждането на работна среща, инициирана от заместник областният управител, с представители на всички институции, пряко ангажирани с домашното насилие за подобряване на координацията между отделните звена при последващ случай на подобно деяние.