В СЕДМИЦАТА НА ВИНОТО И ЛЮБОВТА: УДОСТОИХА С ПОЧЕТНА ГРАМОТА АВТОРА НА „ТЕФТЕР НА ОБИЧТА“ В ТРЯВНА
февруари 14, 2025
Автор: Юлияна Цанева

ПРИЗНАНИЕТО КЪМ Г-ЖА ДАНИЕЛА БАКАЛОВА БЕ ОТПРАВЕНО ОТ ЗАМЕСТНИК-КМЕТА НА ОБЩИНА ТРЯВНА ИНЖ. ЖАСМИНА ЛАЗАРОВА
В навечерието на Деня на влюбените и празника на виното, заместник-кметът на Община Трявна удостои с почетна грамота г-жа Даниела Бакалова – автор на „Тефтерът на обичта“, превърнал се в една от най-красивите и разпознаваеми туристически атракции в старата част на Трявна, не къде да е, а на кладенеца до Любовната чешма в града. Високото признание идва след като в продължение на седем години, неговите издания събират над 15 хиляди послания, написани от български и чуждестранни туристи, както и от местни жители. Из редовете завинаги остават думите за здраве, любов, щастие, надежда, сила, вярност.
„Имам честта и удоволствието да Ви връча тази почетна грамота от името на кмета на Община Трявна г-н Денчо Минев за Вашия принос и за това, че Вие внасяте още повече емоция на хората, преминаващи по старата чаршия. С писането на послания в този тефтер, за нас е радост, че има такива хора като Вас, които допринасят за обществото и мястото, в което ние живеем! Пожелавам Ви да продължавате все така с любов да градите“, сподели инж. Жасмина Лазарова при връчването на грамотата днес и също остави своето послание в „Тефтерът на обичта“. От своя страна, г-жа Даниела Бакалова изрази огромната си благодарност към местното ръководство за оказаната чест и подчерта, че инициативата е от любов към Трявна, българското и родното.
Самата тя е родом от Пловдив и за първи път идва във възрожденския град преди 10 години. Споделя, че веднага е привлечена от Любовната чешма, от която отпива и след три години се завръща отново тук, където устройва живота си и отваря собствен дюкян именно до прочутата чешма в старата част.
„Тефтерът на обичта реших да го направя в момента, в който видях стария кладенец до Любовната чешма. Навремето прабаби и прадядовци са си давали дума за обич, дума за вярност, точно пред кладенеца на селото и затова при нас, когато кладенецът е изсъхнал, до него е изградена и тази Любовна чешма и така, продължавам традицията, свързана с кладенеца“, разказва г-жа Даниела Бакалова и допълва, че много от хората, оставяли своите послания тук се завръщат, препрочитат ги и споделят, че техните желания са се сбъднали.
„Няколко годежа станаха пред кладенеца, а други са идвали да споделят, че им се е родило дълго чакана рожба. За мен, това е една духовна и положителна енергия, удовлетворение и ми носи желание да създавам още подобни положителни преживявания“, завършва тя.
Шестте изписани тефтери на обичта се съхраняват в собствения й дюкян, а седмият ще бъде завършен с новите послания в края на тази година от хората, които тепърва ще го дописват. Към всички тях г-жа Даниела Бакалова винаги отправя само едно, което собственоръчно изписва на първата страница от всяко ново издание на „Тефтерът на обичта“:
„Обичта към родители ни – тя е вечна! Обичта към децата ни – всеотдайна и всепрощаваща! Обичта към любимия човек – вярна и красива! Обичта към Родината – истинска, необходима! Обичта към Трявна – събрала ни от цяла България! Обичта към Бог – в основата на всичко! Обичта…Обичта, която ни прави добри!“