ЗАБРАНЯВА СЕ ПРОВЕЖДАНЕТО НА ПАЗАРИ, ИЗЛОЖБИ ИЛИ ДРУГИ СЪБИРАНИЯ НА ДРЕБНИ ПРЕЖИВНИ ЖИВОТНИ В ОБЩИНА ТРЯВНА

декември 19, 2024
Автор: Юлияна Цанева

image

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в България по отношение на шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни се забранява провеждането на пазари, изложби или други събирания на същите в община Трявна. Това стана ясно на последното заседание на Общинска епизоотична комисия с председател и заместник-кмет на Община Трявна инж. Жасмина Лазарова. Комисията събра всички членове, сред които кметски наместници, представители на Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Габрово, РУ на МВР – гр. Трявна, експерти и ветеринарен лекар.

Присъстващите бяха запознати с решенията на Централен епизоотичен съвет от д-р Васил Петров – началник отдел „Здравеопазване на животните“ при ОДБХ – гр. Габрово, който подчерта, че рискът от разпространение на шарка и чума за област Габрово към момента е малък. В четирите общини са регистрирани общо 15 500 лични стопанства, отглеждащи подобен вид животни, като изключително важно е недопускането на нелегално превозване на животни през прохода Шипка към Южна България, за което органите на реда вече са уведомени. Легално такова се осъществява само след клиничен преглед, лабораторни изследвания и съставен Контролен лист.

Заболяването не се предава по хората, но е опасно за тях самите, подчерта още д-р Петров. Разработена е ваксина, но на този етап тя е забранена за прилагане в Европейския съюз.

„Ако има едно животно със заболяването, то цялото стадо трябва да се ликвидира. В срок от 24 часа до 48 часа, кметовете на общините трябва да определят терени за загробване на животните, както условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти. Предвид икономическо нерентабилното и опасно придвижване, то загробването най-добре трябва да се осъществява в близост до самия обект, където е открито огнището“, допълни началникът на отдел „Здравеопазване на животните“ при ОДБХ – гр. Габрово.

Продажбата на месни и млечни продукти на фермерски пазари остава, но контролът се засилва. Засилват се още проверките в животновъдни обекти за отглеждане на овце и кози на територията на страната от официални ветеринарни лекари и регистрирани такива, както и проверките за провеждане на нерегламентирани физически и онлайн пазари, изложби и други събирания на животни със съдействието на дирекция „Икономическа полиция“.

Транспортните средства, движещи се по републиканската пътна мрежа за превозване на живи животни, ще бъдат ежеседмично проверявани от служители на АПИ, ДА „Автомобилна администрация“, МВР – КАТ и БАБХ.

Изображение: Trafficnews.bg