ЗАПОЧВА ИЗГРАЖДАНЕТО НА ВРЕМЕНЕН ПОКРИВ НА НГПИ „ТРЕВНЕНСКА ШКОЛА“
април 28, 2025
Автор: Юлияна Цанева
ОБЩИНА ТРЯВНА МАКСИМАЛНО БЪРЗО ИЗДАДЕ РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ
Разчистването на изгорелите отломки след огромния пожар, който изпепели до основи близо един декар покривна конструкция и унищожи шест кабинета на третия етаж в Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, е на финала си. Документацията за следващия етап – изграждането на временен покрив вече е готова и може да се премине към неговото изпълнение.
„В петък архитект Маринов, на който му е възложено да изготви проекта за временен покрив, го входира в Общината и Общината максимално бързо издаде разрешение за строеж с предварително изпълнение. В момента имаме уверение, че по подадената спецификация, местните дървообработващи фирми работят, ще осигурят необходимия дървен материал и от тази седмица даже още от утре започват незабавно работа по изграждане на временен покрив“, коментира за bTV кметът на Община Трявна г-н Денчо Минев.
По първоначални данни средствата за изграждането на временния покрив ще възлязат на няколкостотин хиляди лева, а времето за издигането на конструкцията около 20 дни.
„Искам да изкажа публична благодарност на собственика на един от най-големите заводи в Трявна, който гарантира, че това училище ще бъде възстановено докато вървят процедурите от страна на държавата, в лицето на собственика на сградата – Министерство на културата, всички финанси ще бъдат гарантирани от собственика, като имаме и други големи дарители – фирма „Кроношпан“, както и други малки дарители, които правят дарения, които ще бъдат вложени за възстановяване на покрива и съответно за възстановяване на причинените щети“, допълни още г-н Минев.
Учебният процес протича нормално, като практическите занятия се водят в ателиетата и общежитията на гимназията, а теоретичните уроци в ОУ „Проф. Пенчо Н. Райков“ в града. Училището с 105-годишна история в момента се готви и за предстоящите Дни на дърворезбата, които тази година ще бъдат символ на обединяващия и несломим дух, присъщ за тревненци и народа ни. Емблематичните празнични дни ще се проведат в периода от 02 до 06 май.








