ЕМОЦИОНАЛНО, ЦВЕТНО И БОГАТО – РАВНОСМЕТКАТА СЛЕД ПЕТОТО ИЗДАНИЕ НА СЕМЕЙНИЯ ФЕСТИВАЛ „FUN НАВЪН“ 2023 В ТРЯВНА
август 28, 2023
Автор: Юлияна Цанева

„Емоционално, цветно и богато! Богато беше на свежи хора, на дейности, на забавления.“. Такава е равносметката след провеждането на петото издание на утвърдилия се вече в Трявна семеен фестивал „Fun Навън“ 2023, който и тази година събра десетки жители и гости на града от всички краища на страната. Припомняме, че събитието се осъществи в средата на този месец, /от 11 до 13 август включително/, а един от неговите спонсори бе Община Трявна.
За организацията, програмата, насладата и всичко, което може да ти донесе подобен семеен фест, днес си говорим с главният организатор на събитието – г-жа Маргарита Симеонова, която е част от екипа на Сдружение „Свят на бъдещето“ и Фондация „Серендипия“ и действащ общински съветник през настоящия мандат.
Въпрос: Как премина тазгодишното издание на утвърдилия се вече в гр. Трявна семеен фестивал Fun Навън?
М. Симеонова: „Емоционално, цветно и богато! Богато беше на свежи хора, на дейности, на забавления. Все си мислим, че вече имаме опит, анализирали сме добре грешките и пропуските и всичко ще се случва по-плавно и лесно, но пък с всяка година имаме все повече контакти и все повече идеи, които желаем да вкараме в действие, та допълваме непрестанно програмата и работата не намалява.“
Въпрос: Имаше ли нови моменти в програмата, с какво надградихте фестивала тази година?
М. Симеонова: „В най-общи линии следваме един формат. Винаги имаме спорт, концерти, кино, театър, работилници, семейни отборни игри. От миналата година сме си отделили една зона „Под липата“, която е малко встрани от шумотевицата и е главно за релакс, дискусии и лекции. Имаше интересни теми, по които работихме със специалисти в сферата на холистиката. Разговаряхме и за актуалния изкуствен интелект. Там играхме и „Игра на неслучайности“ заедно с психолозите Кристина Воронцова и Ивета Иванова. Играта е инструмент за самопознание и личностно развитие.
Специално за нашия фестивал екипът на TubiCub измислиха формат, при който в рамките на деня преминават заедно с децата през всички етапи от създаването на 3D принтирана играчка – дизайн, програмиране, отпечатване. Много деца и родители бяха впечатлени от тази зона.
Атракция за малките, а сякаш и за големите, бе „Музеят на приказката“, който пътува на колелета из страната и в който децата се срещнаха със свои познати геройчета от любими фантастични истории.
Театър имахме и в петъчната вечер – семейното куклено представление „Летящата страна“, което засяга темата със замърсяването по увлекателен начин. На тема замърсяване си поговорихме и в събота заедно с екипа на TexCycle – най-голямата компания за преработка на текстил в страната. Ние редовно работим с деца и младежи на тема замърсяване целенасочено. По време на фестивала наша цел бе да обхванем и хората от публиката, които по принцип не се вълнуват и интересуват от темата, но пък може би би ги жегнала щом получат малко повече информация.“
Въпрос: Какви отзиви получихте и може ли да назовем съпътстващо събитие, което се е харесало най-много на присъстващите?
М. Симеонова: „За нас всяко нещо беше успешно и си получи заслуженото внимание от своите си хора. Ние желаем за всеки човек да има поне един елемент от програмата, за който да сметне, че си заслужава да се разходи до центъра на града и смятаме, че с разнообразието от дейности успяхме да постигнем целта си.“
Въпрос: В организацията и провеждането на фестивала Fun Навън участват редица доброволци, както и спонсори, един от които е Община Трявна. Как оценявате ролята на местната власт и нейната подкрепа в провеждането на подобни развлекателни мероприятия?
М. Симеонова: „Няма какво да се лъжем – без подкрепата на местната власт реализацията на подобен род събития е много трудна. Просто има множество неща, за които няма как да не разчиташ на Общината. Аз съм работила и с други общини и кметства при организацията на събития – колкото по-големи са, толкова по-сложно и тромаво е всичко и всичко се базира главно на формалности, а не на идеи. В Община Трявна има хора, които желаят да помогнат събитието да се случи, готови са да съдействат и в извънработно време и това е голямо облекчение. Много съм благодарна!“
Въпрос: Разкажете ни малко повече за идеята – как се зароди тя? Привличат ли се все повече и повече млади хора в подобни инициативи?
М. Симеонова: „Идея за фестивал всъщност никога не е имало. Стана случайно, но често случайните неща са онези, които ни носят най-много радост. Всъщност преди пет години заедно с доброволци рисувахме по електрическите табла из града. Сред тях са доброволците, които и до ден днешен са част от организацията на събитието – Иления Йовчева, Габриела Симеонова, Светломир Стефанов. Помислих си тогава, че би било хубаво след като завършим таблата да се случи нещо по-голямо, с което да привлечем вниманието на хората. Реших, че могат да рисуват на открито на площада върху големи платна и минувачите да им се наслаждават. После прецених, че би било добре да има и музика за фон. Към музиката добавихме и кино, и работилници за деца, и цирково шоу. И така тричасовото събитие стана тридневно, а вече продължава пет години и непрекъснато расте. С него расте и броят на желаещите да се включат по някакъв начин в инициативата – било то чрез щанд, участие в програмата или като доброволци при организацията. Това всъщност е най-голямата ни гордост – че расте броят на местните деца, които желаят да дадат частица от себе си това събитие да бъде реалност. А ние искаме събитието да бъде общо дело на общността и всеки да допринесе с каквото е способен.“
Въпрос: Каква е равносметката за тези пет години?
М. Симеонова: „Скоро попаднах на програмата ни през първите две години. Изобщо не е лоша, но на фона на това, което правим в момента е доста по-бедна. Очевидно е, че сме натрупали опит, развили сме се, макар че винаги ще се появяват неочаквани и непланирани неща, които просто трябва да приемеш много бързо и да се нагодиш според ситуацията. Няма време за ядове.“
Въпрос: А за следващите? Обмисляте ли вече провеждането на шести семеен фестивал Fun Навън и какво да очакват жители и гости на града?
М. Симеонова: „Всяка година в безсънните нощи до дните на фестивала си казвам, че е за последно и после всичко се случва толкова бързо – паркът се пълни с деца, лицата им сияят, люлеят се, смеят се, родители мажат с боички редом с хлапетата, после заедно търчат и търсят загадки из града. Пред сцената, която е насочена към по-твърдата музика, също има млади надежди. И така… в момента, в който фестивалната зона възвърне първоначалния си вид, си казвам, че са останали толкова несвършени неща, които нас чакат. Вдъхновение е! Много работа е, но нещо просто те човърка отвътре да я свършиш.“
Въпрос: За финал – каква е Вашата най-голяма награда от реализирането на подобни обществено значими събития и откъде черпите вдъхновение и мотивация, за да продължавате напред?
М. Симеонова: „Не обичам да ми е скучно и еднообразно и имам една орда бръмбари в главата, които не ми дават мира. Благодаря!“
Снимки: Семеен фестивал „Fun Навън“ 2023